شرایط، ضوابط و مقررات سامانه

كليه اشخاص حقيقي يا حقوقي كه قصد تكميل اطلاعات پروفايل خود در اين سامانه را دارند مي بايست با مطالعه مفاد "شرايط، ضوابط و مقررات سامانه" و با آگاهي كامل از آن اقدام به تكميل اطلاعت آدرس و اطلاعات كالا را در سامانه نمايند.

تعاريف

تامین‌کننده

« شخص حقیقی یا حقوقی است که در چارچوب قوانین و مقررات و مجوزهای مربوطه اقدام به عرضه یک کالا می‌نماید و ممکن است به صورت بازرگان‏ یا تولید کننده فعالیت نماید. در صورتی تامین کننده می‌تواند به عنوان فروشنده در سامانه فعالیت نماید که دارای عضویت ایران کد باشد و از طریق پورتال ایران کد پس از دریافت عضویت‏ اقدام به اخذ شناسه ملی برای کالا بنماید.»

خریدار

« شخص حقیقی یا حقوقی است که نیاز به خرید یک کالا دارد و از طریق این سامانه با ثبت نام به عنوان «خریدار» درخواست خرید یک یا چند کالا را ارسال می‌نماید. خریدار ممکن است مصرف کننده نهائی باشد یا جزء واسطه های شبکه توزیع کالا که به عنوان تامین کننده عمل می‌کنند‏، باشد. در هر دو فرض‏، خریدار بایستی از طریق مراجعه به این سامانه و ثبت نام در سامانه به عنوان خریدار پس از اختصاص رمز عبور اقدام به ثبت تقاضا خريد کالا مي‌نماید.

سامانه ارتباط تامين كنندگان كالا

اين سامانه متعلق به مرکز ملي شماره گذاري کالا و خدمات ايران بوده و ماموریت خود را در برقراری ارتباط بین تامین کنندگان با یکدیگر و تامین کنندگان با خریداران کالا می‌داند. كه به اختصار به آن سامانه گفته مي شوcد.

مركز ملي شماره گذاري كالا و خدمات ايران

مركز ملي، موسسه‌اي غيرتجاري و غيرانتفاعي وابسته به موسسه مطالعات و پژوهش‌هاي بازرگاني كه با مشاركت اتاق بازرگاني و صنايع و معادن ايران در سال 1374 ايجاد شد. كه به اختصار به آن مركز ملي گفته مي شود.

شرایط و مقررات مربوط به خریداران

 • 1. عضویت خريدار در این سامانه به منزله پذیرش کلیه شریطی است که در این سامانه درج شده است. همچنین خريدار عضو موظف به پذیرش و اعمال کلیه شرایط است که ممکن است متعاقباً تغییر و در این سامانه منتشر شود تا زماني كه اطلاعات تامين كننده در اين سامانه موجود مي باشد و ارتباط بين آن و تامين كننده از طريق اين سامانه انجام مي پذيرد به منزله قبول شرایط و مقررات جدید منتشره در سامانه خواهد بود.
 • 2. خریدار ضمن اقرار به اصالت و صحت تمامی اطلاعات و اسناد ارائه شده، هرگونه مسئولیت ناشی از هرگونه اطلاعات نادرست از جمله در مورد مشخصات شخصی و حرفه‌ای، مجوزهای قانونی و اعتبار آنها را در مقابل مركز ملي، تامین‌کنندگان یا اشخاص ثالث را می‌ پذیرد.
 • 3. خریدار متعهد است هرگونه تغییری در مورد مشخصات اعلامی خود یا تغییر در کالای تقاضا داده شده را سریعاً به طریقی که در سامانه پیش‌بینی شده است به تامین‌کننده اعلام و تغییرات مورد نظر را در سامانه اعمال نماید.
 • 4. خریدار شرایط عمومی که در سامانه در مورد تعهدات و تکالیف خریداران از جمله راجع به ثبت‏، پردازش و ارسال تقاضا خرید، هزینه حمل و خسارات حین حمل، نحوه پذیرش حق انصراف مشتری‏، تخفیفات اعلامی در سامانه، نحوه تحویل کالا و نحوه پرداخت قیمت معامله درج شده یا خواهد شد را می‌پذیرد
 • 5. خریدار مکلف است در صورت استفاده از اطلاعات تامین کنندگان برای ارسال پیام های تبلیغی‏‌، قواعد قانونی تبلیغ از جمله ایجاد امکان فنی آسان برای حذف پیام و متوقف کردن ارسال پیام مجدد را رعایت نماید.
 • 6. مرکز مجاز است با رعایت حریم خصوصی در چارچوب قوانین و مقررات مربوط، آن بخش از اطلاعات عمومی مربوط به مشتریان را که خریدار در بخش اطلاعات قابل افشاء ارائه نموده است در دسترس سایر اشخاص قرار دهد.
 • 7. خریدار می‌پذیرد که مرکز ملي مسئولیتی نسبت به صحت و اصالت اطلاعات و اسناد ارائه شده توسط تامین کننده در سامانه ندارد.
 • 8. در صورت طرح دعوای احتمالی خریدار علیه تامین کننده ناشی از عدم ایفای تعهدات ، مركز ملي همکاری لازم را در چارچوب قوانین و مقررات با خریداران از جمله در مورد ارائه اطلاعات در دسترس معمول خواهد داشت. ولی مرکز ملي تعهد و مسئولیتی در مقابل خریدار در خصوص نقض احتمالی تعهدات از طرف تامین کننده از جمله در زمینه تاخیر، تسلیم کالا‏ و عدم تطابق مشخصات کالای تقاضا داده شده با کالای تحویل داده شده ندارد.
 • 9. خریدار مکلف است در استفاده از اطلاعات مندرج در سامانه ضمن رعایت حریم خصوصی اشخاص‏، قوانین و مقررات مربوط از جمله حقوق تامین کنندگان نسبت به اطلاعات و برندهای تجاری و حقوق مرکز ملي را رعایت نماید.
 • 10. در صورتی که به دلیل عدم صحت اطلاعات خریدار باعث شود كه فرایند سفارش یا اجرای آن و تحویل کالا دچار مشکل گردد، مسئولیت متوجه خریدار می‌باشد.
 • 11. خریدار با ثبت نهایی عضویت خود در سامانه‏، اقرار می‌نماید که از حدود تعهدات تامین‌کنندگان و مرکز ملي به نحو مندرج در سامانه و حقوق خود اطلاع داشته و ثبت هرگونه تقاضا كالا را با اطلاع از مقررات سامانه انجام می‌دهد.
 • 12. خریداران موظف هستند در صورت بروز مشکل و اختلاف ، ابتدا قبل از پیگیری ها قانونی مراتب با مرکز ملي درمیان بگذارند تا ابتدا به صورت گفت و گو، مکاتبه و ایجاد کمیته مشترک حل اختلاف، موضوعات را بررسی و رفع نمایند.
 • 13. خریدار اقرار می‌نماید که اطلاع دارد و با این علم و اطلاع اقدام به ثبت عضویت و ثبت تقاضا خريد می‌نماید که مرکز ملي صرفاً نقش یک واسطه برقرار کننده ارتباط میان تامین کننده و خریدار را بر عهده داشته و هیچگونه مسئولیتی در ارتباط داد و ستد صورت گرفته در مورد کالای تقاضا داده شده از جمله در موارد زیر برعهده مرکز نمی‌باشد: - مسئولیت ناشی از تاخیر تامین کننده در تسلیم کالا. - مسئولیت ناشی از عیب کالا. - مسئولیت ناشی از عدم تطابق مشخصات کالای سفارش داده شده با کالای تحویل داده شده. - مسئولیت ناشی از گران فروشی، کم فروشي و انواع تخلفات تعزیراتی احتمالی.

نقش و حدود مسئولیت سامانه مركز ملي

 • 1. این سامانه صرفاً نقش معرفی کننده تامین‌کنندگان و کالاهای مورد عرضه آنها و خریداران و کالاهای مورد نیاز آنها داشته و نیز به عنوان یک واسطه بین تامین کننده و خریدار ایفای نقش می‌کند. لذا در رابطه معاملاتی بین تامین کننده و خریداران هیچ مسئولیتی بابت اجرای تعهدات قانونی و قراردادی متقابل آنها را بر عهده ندارد.
 • 2. با توجه به نقش صرفاَ واسطه‌ای این سامانه‏، مرکز ملي هیچگونه مسئولیت در رابطه با محصولات و کالاهای معرفی شده در سامانه، اطلاعات کاربران ( تامین کننده/خریدار) و تبلیغات تجاری صورت گرفته در مقابل کاربران و سایر اشخاص اعم از بازدیدکنندگان و غیره را ندارد.
 • 3. مرکز ملي مجاز است در صورت وصول دستور قضائی یا در اجرای دستورات مراجع ذیصلاح قانونی اقدام به مسدود نمودن دسترسی هریک از کاربران به سامانه و حذف عضویت آنها و اطلاعات منتشره در سامانه نماید.
 • 4. چنانچه اشخاص ذینفع اعتراضی نسبت به درج اطلاعات مربوط به یک کالا یا برند تجاری یا محصولی که متضمن نقض حقوق دیگران نظیر نقض حقوق مالکیت فکری دیگران داشته باشند‏، مرکز ملي مجاز است پس از اعلام اعتراض به کاربر(تامین کننده یا خریدار) مورد نظر و عدم وصول پاسخ ظرف 10 روز یا وصول پاسخی که به نظر مرکز قانع کننده نباشد‏، نسبت به حذف اطلاعات مزبور یا غیر قابل دسترس نمودن آن یا حذف عضويت آن در سامانه اقدام نماید. وصول اعتراض موضوع این بند منوط به عضویت کاربر معترض در سامانه است. آنچه که در این بند آمده است موجب ایجاد تکلیف و مسئولیت برای مرکز ملي در مقابل شخص معترض نمی‌باشد و مرکز ملي اختیار دارد تا از این ظرفیت استفاده نماید.
 • 5. علاوه بر موارد فوق‏، مرکز ایران ملي مجاز است با اعلام قبلی 3 روزه نسبت به حذف عضویت یا حذف برخی یا کل اطلاعات ثبت شده کاربران (تامین کننده/خریدار) از سامانه اقدام نماید.
 • 6. هر گونه سو استفاده از نام ، لوگو و برند این سامانه بدون اجازه کتبی مرکز ملي، غیر قانونی بوده و در صورت مشاهده پیگیری های قانونی صورت خواهد گرفت .
 • 7. مرکز ملي مسئولیتی در مورد کیفیت محصولات و خدمات ارائه شده توسط تامین کنندگان را برعهده نخواهد گرفت و تحقیق در مورد محصولات خریداری شده برعهده خریدار خواهد بود. تمامی مسئولیت خدمات ، کالا ها و .. برعهده تامین‌کننده ( فروشنده ) می باشد.

لطفا چند لحظه صبر نمایید...